Alan Bennett, „Czytelniczka znakomita”

Pewnego dnia angielska królowa na dziedzińcu pałacu natknęła się na objazdową bibiotekę. Postanowiła wypożyczyć jakąś książkę, by nie robić przykrości bibliotekarzowi. To był początek jej pasji — jedna lektura prowadziła do następnej, uroczystości, które musiała uświetniać swą obecnością, zaczęły nużyć (czytanie w porównaniu z nimi wydawało się ciekawsze), a oburzeni dworzanie piętnowali karygodne zaniedbania monarchini — nigdy wcześniej nie wystąpiła dwa razy w tej samej sukni w ciągu dwóch tygodni, a teraz tak się działo. To jeszcze nie wszystko — królowa wypytywała poddanych o to, co ostatnio czytali i jacy są ich ulubieni pisarze. Pytania najczęściej  wywoływały konsternację, uknuto więc spisek, mający przerwać niepoważną przygodę.

Dlaczego czytanie jest tak zgubne? Może dlatego, że wykazuje działanie zobojętniające. Uczy pewnego dystansu, pewnej swobody.

Cały urok czytania, myślała, tkwił w pewnej obojętności książkowej materii: literatura ma w sobie coś wyniosłego. Książki nie zabiegają o czytelnika, jest im obojętne, kto je czyta.

Streszczenie musi być lapidarne, rzeczowe i na temat. Czytanie jest nieuporządkowane, nielinearne i niezmiernie nęcące. Streszczenie podsumowuje pewien temat, lektura go otwiera.

Alan Bennett, Czytelniczka znakomita, tłum. E. Rajewska, Poznań 2009.
Reklamy

4 myśli nt. „Alan Bennett, „Czytelniczka znakomita”

    • To prawda. Czytanie może stać się odskocznią, małym azylem. A czasem odwraca uwagę od rzeczywistości tak intensywnie, że zapomina się wysiąść na właściwym przystanku…

  1. Hahaha, ja na szczęście rzadko czytam w tramwajach/autobusach, bo na stojąco nie umiem, a usiąść mi się naprawdę rzadko udaje, więc przynajmniej ten jeden problem mam z głowy ;)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: