Mózg oblężony

„Z badań wynika, że mózg obcujący niemal stale z internetem zaczyna pracować na innych obrotach. Przede wszystkim nie nadąża z przetwarzaniem informacji (dziennie wchłaniamy ich nawet 34 gigabajty, co odpowiada 100 tys. słów) i przechodzi w tryb awaryjny. Odłącza korę przedczołową, część odpowiedzialną za empatię, altruizm, tolerancję. W efekcie człowiek obojętnieje na to, co nie dotyczy go osobiście. Aby zareagować na widok potrzebującego, sam potrzebuje już nie dwóch, ale aż ośmiu sekund — wykazali naukowcy z University of Southern California. Tyle czasu zajmuje przetworzenie tego, co widzimy, na to, co czujemy. Ci, którym internet towarzyszy stale od dzieciństwa, coraz bardziej przypominają ludzi chorych na autyzm. Mają problemy z komunikowaniem uczuć, rozumieniem cudzego punktu widzenia i utrzymywaniem relacji społecznych: unikają kontaktu wzrokowego, słabo radzą sobie z odczytywaniem mowy ciała — uważa prof. Gary Small, psychiatra z University of California w Los Angeles, nazywający to pokolenie Cyfrowymi Tubylcami. Zapamiętują oni mnóstwo informacji, ale nie potrafią ich interpretować ani zrobić z nich użytku — kreatywność bardzo się dziś ceni, ale coraz mniej ludzi jest do niej zdolnych”.

Joanna Nikodemska, Jak nas psuje Facebóg, „Focus”, nr 2/185, luty 2011, s. 34.
Reklamy

7 myśli nt. „Mózg oblężony

  1. Wdzięczna jestem losowi za to, że internet nie towarzyszy mi od dzieciństwa, ale jaka przyszłość czeka tych, którym towarzyszy i co zrobić by jakoś zminimalizować negatywne tego faktu skutki…..Pozostaję z tym pytaniem.

  2. Można zawiązać spisek, odciąć internet i przesłać wszystkim użytkownikom polecenie: „a teraz idźcie żyć”. Żartuję sobie ;)

  3. Pingback: Czy jesteś uzależniony od internetu? | Poradnia on-line

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: