W zegarku

Piękna miniaturka, której twórcą jest Dominic Wilcox. Krzesło chodzi jak w zegarku!

Czy czytelnik czytał coś o równoległych pasmach czasu w czasie dwutorowym? Tak, istnieją takie boczne odnogi czasu, trochę nielegalne co prawda i problematyczne, ale gdy się wiezie taką kontrabandę jak my, takie nadliczbowe zdarzenie nie do zaszeregowania — nie można być zanadto wybrednym. Spróbujmy tedy odgałęzić w którymś punkcie historii taką boczną odnogę, ślepy tor, ażeby zepchnąć nań te nielegalne dzieje. Tylko bez obawy. Stanie się to niepostrzeżenie, czytelnik nie dozna żadnego wstrząsu. Kto wie — może, gdy o tym mówimy, już nieczysta manipulacja jest poza nami i jedziemy już ślepym torem*.

Tylko bez obawy! Dawno, dawno temu powyższy fragment bardzo mnie urzekł. Boczna odnoga czasu… Równoległe pasmo… Może teraz właśnie się zaczyna? Nadeszła godzina druga, cyk i już jest trzecia. (Wprawdzie człowiek nie powinien się dziwić, bo ileż to już razy godziny umykały mu sprzed nosa jak zające, jednak taki „administracyjny” przeskok robi większe wrażenie). Do sedna: co z naszą godziną? Wykolejoną? Skradzioną? Może tam zaczyna się historia (ciekawe, piszę „tam”, myśląc o godzinie), która niedoistnieje? Może niespełniona godzina materializuje się, odpływa na tajemniczym statku i wróci zimą odmieniona?

Nocne bajki, które sama sobie opowiadam. Za dnia nie ma czasu. Za dnia czas króluje, obezwładnia, szydzi: „Ha! Ja biegnę, a ty stoisz, ja ci skwaszę humor swoim sprintem!”.

 I pozamiatane.

 *Bruno Schulz, Sklepy cynamonowe. Sanatorium pod Klepsydrą, Kraków 1978, s. 128-129.
Reklamy

9 myśli nt. „W zegarku

 1. A co z rokiem przestępnym? Skąd się ten dzień bierze tak nagle w naszym życiu – dodatkowy czy może „kradziony” przez trzy lata?

  Cudne miniaturki.
  Niesamowite.

 2. Ha! To dopiero jest zagadka! Może Mikołaj Czasu nam go daje. A jeśli jest „kradziony”, to trzeba się zastanowić, kto to robi i do czego wykorzystuje takie dni…

  Napatrzyć się na zegarowe miniaturki nie można ;)

 3. Mikołaj Czasu? Piękne sformułowanie xD
  Aż strach pomyśleć, kto nam zabiera ten dzień i co się wówczas dzieje, o ile ktoś (coś?) go kradnie ; )
  No ale z drugiej strony czas wymyślili ludzie, więc… jak to rozumieć? ; )

  Oj, tak – nie można.

 4. Dziękuję :) Strach myśleć, strach. No tak. Czas wymyślili ludzie, więc za wszystkie nieprawidłowości oni są odpowiedzialni… Ciekawe, czy można było wymyślić coś innego zamiast czasu. Coś, co spelniałoby podobną funkcję, jednak byłoby odmienne. A może rację ma Schulz i „jedziemy już ślepym torem”, a „prawdziwe” życie i „prawdziwy” czas są gdzie indziej. (To takie bardzo ludzkie – ciągłe uciekanie od tego, co tu, co teraz).

 5. xD
  Często mnie nachodzi to pytanie – czy można było wymyślić coś innego niż „czas” taki, jaki jest nam znany? Może sami czasami nieświadomie kreujemy coś, co jest naszą wizją „czasu” i tym samym dążymy do tego, o czym piszesz dalej – poszukiwania „prawdziwego” życia i czasu? Hm.

  Schulz ma sporo racji, ale to takie moje odczucie.
  Bo gdy się na chwilę zatrzymać i powiedzieć sobie, że się „żyje”, „tutaj się istnieje”, to… takie dziwne uczucie ogarnia…

  Tak, bardzo ludzkie.

 6. Myślę, że chyba wytworzyła się potrzeba istnienia jakiejś wspólnej płaszczyzny – porozumienia, spotkania. I akurat wyszedł „czas”. Czy można było wymyślić coś innego? Pytanie otwarte. Pytanie (chyba) retoryczne. I bardzo ciekawe.
  Być może nie potrafimy żyć bez jakiejś wykreowanej wizji czasu. Trudno się żyje w ciągłej chybotliwości, płynności, zmienności, dlatego poszukujemy czegoś w rodzaju punktów orientacyjnych. Czas jest jednym z nich.

  Też myślę, że Schulz ma rację (przebłysk dziwnego, genialnego przeczucia).
  Mało takich chwil, kiedy się człowiek zatrzymuje. I rzeczywiście – jakoś dziwnie wtedy. Obco?

 7. Pingback: China Miéville, “Miasto i miasto”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: