„Ze wszystkich kobiet świata najpiękniejsza jest noc”

A dziś noc świętojańska. Legendy obiecywały kwiaty paproci, kalendarze będą odnotowywać coraz krótsze dni i noce dłuższe coraz. Powtarzalność… Kiedyś fotografowałam paprocie. Za dnia, w słońcu, bez kwiatów. Nie wiem dokładnie, czy to zdarzyło się wtedy, ale podczas pewnego leśnego spaceru natknęłam się na sąsiadów. Nigdzie człowiek nie umknie ;)

paproć

Wstęp był sytuacyjny, a ja chciałabym nakreślić szkic o dziwach z włoskiego tropikarium. Zwierzęta tam przeróżne, lądowe i oceaniczne, niezwykłe. W zwierzętach jest coś „ludzkiego” czy my chcemy mierzyć wszystko naszą miarą?

Chodź, zobaczymy, kto przyszedł!kto przyszedł

Lepiej, żeby już poszli…lepiej, żeby poszli

Stary, wygodny masz ogon!ogon

Rzucam surowe spojrzenieoko Saurona

Raz, dwa, trzy! I rozciągamy się!raz, dwa, trzy

Ja mam się rozciągać? Phi! A co ja jestem? Gumka w majtkach?phi

Ustawkaustawka

Chłopaki, jest sprawa!piranie

(Dodam tylko, że na dwóch ostatnich zdjęciach są piranie).

W pomieszczeniu pełnym motyli — po wstępnej euforii — niknie mój entuzjazm. To mi się wydaje zbyt… łatwe. Motyle nie umykają, dają się sfotografować, fruwają wprawdzie swobodnie, ale w zamkniętej przestrzeni.

mo tyle

W oczy (i uszy) rzucają się także dzieci. Przykładają swe dłonie do szyby, za którą są nurkujące w wodzie pingwiny, machają im, cieszą się, jakby szyby nie było, jakby radość dawała się podzielić i jakby porozumienie istniało.

okoakwariummeduzy

Dygresja oceaniczna: czytałam niegdyś o linofrynie drzewkowąsej, zdumiewającej rybie. (Patrz niżej).

linofryna

To na górze i to na dole świeci. Źródłem światła emitowanego przez wabik (góra) są bakterie świetlne, natomiast wyrostki (dół) świecą dzięki narządom zaopatrzonym w soczewki.

Świat natury jest… barokowy. Przepych form i barw, gwałtowne piękno.

Reklamy

9 myśli nt. „„Ze wszystkich kobiet świata najpiękniejsza jest noc”

  1. Noc świętojańska, flora, fauna, żywioły…wszystko to kojarzy mi się ze sztuką, która jest niedoceniona, bo mijamy ją często obojętnie. W końcu to tylko zwierzę, to tylko roślina…niektórzy uważają, że sztuką jest to co tworzy człowiek, a przecież od zarania dziejów próbujemy odzwierciedlać piękno przyrody. Ciekawe zdjęcia i zapewne opisy dokładnie tłumaczą to o co chodziło fotografowanym:)

    • Ja też tak myślę! Tyle jest świata niedocenionego, nie-spostrzeżonego w pośpiechu codzienności. Życie mija w przelocie, a gdzieś obok jest przyroda – piękna, kojąca, ale i okrutna.
      Nie wiem, czy o to chodziło fotografowanym, w każdym razie mnie nasuwały się skojarzenia z różnymi sytuacjami ze świata „ludzkiego” ;)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: