Zniszczone listy kobiet i zdolność wymyślania

Nikt stąd nie wyjdzie, dopóki nie znajdziemy idei!

Sławomir Mrożek, Tango

Zmarł dziś Sławomir Mrożek.

Przeglądam notatki o Mrożku (by przypomnieć sobie, co myślałam), stary wpis, artykuły, które pojawiają się w internecie i wspominają artystę. Śmierć i zainteresowanie. Przyczyna i skutek. Nie ma co się zżymać. Takie prawo przemijających — tuż po tym, jak ktoś umrze, żyjący próbują jeszcze sięgnąć myślą ku niemu i we wspólną przeszłość. Książki.

Różne odłamki. Samotnik obudowujący się dystansem. Emigrant. Udar, afazja, „Baltazar”. Absurd, groteska, udatne koncepty (jeśli rzeczywistość coś z nich podbierze, Polacy zorientują się, że są „jak z Mrożka”). Rysunki.

Myśli wydobyte z tego, co pisał i mówił: odważni możemy być tylko wobec naszego strachu, nie jego przyczyny.  Artysta nic nie ma ze swojej sztuki, nawet jeśli przyniesie mu chwałę i pieniądze. Ma się, jakby nie mając. Zazdrośni mogą być spokojni (choć nigdy nie będą, dopowiedzenie moje). Chwila kryje w sobie tyle możliwości, ale w końcu zdarza się tylko to, co się zdarza.

Dwa odkrycia dzisiejsze: Mrożek powiedział o zniszczeniu wszystkich listów od kobiet, bo zbyt je szanuje (kobiety, nie listy), by taką korespondencję ujawniać. I — co mnie uderzyło — oprócz tego, że po chorobie stracił zdolność posługiwania się obcymi językami, stracił też zdolność wymyślania. Mógł tylko rekonstruować, nie mógł wyobrażać sobie fikcyjnych sytuacji. Mówił o tym prosto, bez napiętego dramatyzmu, choć nietrudno się domyślić, ile to może dla pisarza znaczyć.

Ile mogło.

9 myśli nt. „Zniszczone listy kobiet i zdolność wymyślania

    • Hmm, to znaczyłoby, że każdemu przypada jakaś „pula” rzeczy do wymyślenia, a kiedy się wyczerpie, nic już nie pozostaje? Zagadka egzystencjalna!

  1. twórca potrzebuje własnej śmierci – może się dzięki niej stać legendą, podczas kiedy w trakcie życia stanowi niewygodną konkurencję – taką nazbyt ludzką, banalną – dla tego co tworzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: